• Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

• Psycholog Przedszkolny

• Roczny plan pracy psychologa przedszkolnego

mgr Anna Kaczyńska

Sporządzony na podstawie:

1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach;
                2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Plan pracy psychologa skupia się na dbałości o wszechstronny, harmonijny rozwój dzieci oraz zaspakajanie ich podstawowych potrzeb psychicznych, ważne jest efektywne wsparcie
                i wspomaganie tego rozwoju z naciskiem na wspieranie rozwoju emocjonalno – społecznego. Dzięki temu poprzez naukę rozpoznawania i rozumienia swoich stanów emocjonalnych oraz uczuć innych osób, poznawanie sposobów ich prawidłowego wyrażania dziecko będzie wiedziało jak nawiązywać zdrowe i satysfakcjonujących relacje społeczne z rówieśnikami oraz osobami dorosłymi.

Praca psychologa to przygotowanie dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole i skutecznego radzenia sobie z nowymi zadaniami szkolnymi. Kolejny istotny priorytet stanowi rozwijanie zasobów, pozwalających dzieciom na poruszanie się w złożonej, zróżnicowanej i dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, nauka radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, które mogą pojawić się w środowisku dzieci.

Zadania psychologa przedszkolnego:

Zadanie 1.

Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola.

Zadanie 2.

Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne, pełne uczestnictwo ucznia w życiu przedszkola.

Zadanie 3.

Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.

Zadanie 4.

Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci w wieku przedszkolnym.

Zadanie 5.

Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku przedszkolnym.

Zadanie 6.

Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych .

Zadanie 7.

Współpraca z rodzicami.

Zadanie 8.

Współpraca z dyrekcją, psychologami i pedagogami szkolnym, nauczycielami i innymi pracownikami szkoły.

Zadanie 9.

Wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci.

Zadanie 10.

Doskonalenie zawodowe.

Zadanie 11.

Współpraca z osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Zadanie 12.

Prowadzenie dokumentacji w/w działalności.