Terapia logopedyczna
TERAPIA LOGOPEDYCZNA
Słuchając często własnego dziecka zastanawiamy się − czy moje dziecko mówi poprawnie? Jak postępować, żeby rozwój mowy przebiegał prawidłowo? Kiedy udać się do logopedy z dzieckiem?
Mowa ściśle związana jest z czytaniem i pisaniem, ważne jest żeby mowa naszych pociech nie odbiegała od normy. Nie zawsze jednak rozwój mowy przebiega prawidłowo.
Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny wad wymowy?
Do głównych przyczyn wad wymowy należą:
-
zmiany anatomiczne w obrębie aparatu artykulacyjnego,
-
nieprawidłowa praca narządów mowy,
-
niesprzyjające warunki uczenia się mowy w środowisku rodzinnym.
Czym jest wada wymowy?
Wada wymowy to niemożność wymawiania jednego, kilku czy kilkunastu dźwięków. Najczęściej objawia się zniekształceniami, zastępowaniem lub opuszczaniem głosek.
Jakie wady wymowy występują najczęściej?
-
seplenienie,
-
nieprawidłowa realizacja głoski "r" – rotacyzm,
-
nieprawidłowa realizacja poszczególnych głosek,
-
mowa bezdźwięczna,
-
nosowanie.
Wady wymowy są często przyczyną niepowodzeń szkolnych, mogą doprowadzić do trudności dydaktycznych takich jak: dysleksja, dysgrafia, później dysortografia.
Odpowiednio wcześnie podjęta terapia logopedyczna znacznie skraca jej czas!
Dlaczego tak ważna jest terapia wad wymowy?
Wady wymowy u dzieci należy leczyć nie tylko ze względu na troskę o ich dobrą samoocenę i łatwość komunikacji w społeczeństwie. Udowodniono, że dzieci w wadami wymowy znacznie trudniej przechodzą przez proces nauki czytania i pisania. Przykładowo, dziecko z wadą wymowy polegającą na seplenieniu może zapisywać słowo „kosz” jako „kos”, ponieważ tak właśnie je wypowiada.
Żaden rodzic nie powinien oczekiwać, że wada wymowy minie samoistnie. Aby stwierdzić i wyeliminować przyczyny wad wymowy u dziecka należy skonsultować się z logopedą jak najszybciej po zauważeniu, że maluch ma problemy z artykulacją.
Odpowiednio wcześnie podjęta terapia logopedyczna znacznie skraca jej czas!
-