• AKTUALNOŚCI

            • ADAPTACJA

              Sierpień to miesiąc, w którym rodzice dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną zastanawiają się co można zrobić, żeby pierwszy dzień przedszkola był łatwiejszy zarówno dla dziecka, dla rodziców jak i dla nauczycieli. Pojawia się pytanie, jak można przygotować dzieci do pójścia do przedszkola.

              Warto pomyśleć o tym wcześniej, nie zostawiać pracy na ostatnią chwilę. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy wiemy, że rozstania, nowe sytuacje społeczne i poznawanie nowych osób nie należą do rzeczy łatwych dla naszego dziecka.

              Okres adaptacji, w tym jego długość, zależy od samego dziecka. Każde dziecko ma inne potrzeby i inne trudności. Przeznaczenie około miesiąca na adaptację dziecka w przedszkolu wydaje się być bezpiecznym okresem. Trochę krócej może trwać adaptacja w przypadku dziecka, które przyszło do przedszkola ze żłobka lub innej placówki. Warto uzbroić się w cierpliwość jeśli dziecko ma już doświadczenie trudnej adaptacji w poprzednich miejscach lub problemy z rozstaniem z rodzicem.

               

              Przed podjęciem decyzji o pójściu do przedszkola należy zastanowić się nad samą gotowością dziecka do podjęcia takiego wyzwania oraz przemyśleć sobie swoją własną – rodzicielską - gotowość. Bardzo rzadko jest tak, że dziecko w ogóle nie jest gotowe do pójścia do przedszkola. Może nie być gotowe na konkretne miejsce, przebieg wydarzeń lub na samo rozstanie, jednak przy odpowiedniej adaptacji i zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa, w końcu zaczyna chodzić do przedszkola z przyjemnością. W powodzeniu przedszkolnej adaptacji pewną rolę odgrywa gotowość dziecka do przyjęcia opieki ze strony nowej osoby, gotowość na rozstanie z rodzicem a także gotowość samego rodzica na rozstanie z dzieckiem oraz to, czy potrafią zaufać doświadczonym nauczycielom, że ich pociechy będą bezpieczne w placówce.

               

              PRZED PIERWSZYM DNIEM

              Fajnym pomysłem jest to aby na tym etapie opowiedzieć dziecku, że będzie chodziło do przedszkola, czym ono jest i jak mniej więcej wygląda dzień w przedszkolu. Należy używać pozytywnych określeń wzbudzających poczucie bezpieczeństwa. Można obejrzeć okolice, przebyć trasę, którą będzie dziecko szło/jechało do przedszkola. Warto skorzystać z tzw. dni otwartych i zajrzeć do sal przedszkolnych, poznać panie nauczycielki. W bardzo korzystnej sytuacji są dzieci, które mają starsze rodzeństwo w danym przedszkolu i bywają tam często np. przy okazji uroczystości lub odbierania starszego brata czy siostry.

              Rozmowy o przedszkolu powinny być konkretne i szczere. Bez straszenia, ale i bez zbędnego osładzania. Nie należy unikać informacji, że w przedszkolu dzieci zostają bez rodziców. Warto podkreślić, że w nowym miejscu każdy potrzebuje czasu, aby wszystkich dobrze poznać i poczuć się komfortowo. Pamiętajmy o tym, aby nie wymyślać jak będzie w przedszkolu jeśli tego nie wiemy. Kiedy dziecko zadaje pytanie na które nie znamy odpowiedzi, zwyczajnie przyznajemy, że nie wiemy ale możemy się tego dowiedzieć.

              Warto dać dziecku przestrzeń na swobodne okazywanie różnych emocji, wyrażania swoich obaw i niezadowolenia. W procesie adaptacji dzieciom pomaga poczucie, że są wysłuchane i rozumiane, że mogą otwarcie dzielić się swoimi emocjami, obawami i pytaniami.

               

              PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

              Pierwszy dzień w przedszkolu może wyglądać różnie, wszystko zależy od dojrzałości samego dziecka, jak i jego cech osobowości. Jedno dziecko będzie nieśmiało zaglądać do Sali, drugie z dużą dozą pewności wchodzi i dołącza do grona rówieśników.

              Trzylatek potrzebuje więcej czasu przejściowego aby przyzwyczaić się do nowego miejsca i nowych pań. Zdarza się dosyć często, że upatruje sobie jedną panią, której trzyma się blisko i przy niej czuje się najbezpieczniej. Pomocne w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami jest to, że nowi opiekunowie są wrażliwi na potrzeby dziecka ale przy tym nic nie narzucają i potrafią czekać na moment gotowości do kontaktu. Trudności we współpracy z nowymi paniami mogą wynikać z początkowego braku zaufania, jednak z czasem to mija i dziecko wchodzi naturalnie w kontakt z nauczycielem i stosuje się do ustalonych zasad wewnątrz grupy.

              Warto pamiętać, że najbardziej wskazane jest przeprowadzać adaptację powoli, aby nie cofać się kiedy okaże się, że coś zostało zrobione za szybko, niedokładnie. Zazwyczaj nacisk ze strony dorosłego, któremu zależy aby dziecko przystosowało się szybciej przynosi odwrotny skutek, cofa cały proces o kilka kroków. To właśnie rodzic najlepiej wie co pomoże jego dziecku, co go uspokoi i pozwoli poczuć się bezpiecznie. Dlatego jest to niezwykle ważne, żeby rodzic nie zmieniał nagle swojego podejścia do dziecka, które potrzebuje odczuwać, że relacja między nim a rodzicem nie ucierpi z powodu pójścia do przedszkola. Kontakt z nowymi osobami i z nowym miejscem jakim jest przedszkole może wywołać u dziecka cofnięcie się w rozwoju a przy tym pojawi się coraz większa potrzeba opieki ze strony bliskich.

              Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu pokażą nam też z kim dziecku prościej się rozstawać. Dobrym pomysłem jest aby to właśnie ta osoba przejęła ten obowiązek na kilka pierwszych dni. Można ustalić z dzieckiem pewne rytuału pożegnania i bezwzględnie ich przestrzegać, bez zbędnego przeciągania i odraczania w czasie.

              W trudnych momentach rozstania należy dziecku pomóc zrozumieć co się z nim dzieje, nie zagadywać, nie tłumaczyć potrzeby rozstania ale nazywać emocje jakie się pojawiają. Wzmacnia to jego poczucie bezpieczeństwa i zaufania.

              Początkowy okres przedszkola to czas kiedy dziecku może być trudno nie tylko ze względu na pojawiające się emocje, niepewność i tęsknotę za rodzicem ale także z powodu zmęczenia. Ilość bodźców, nowy rytm dnia, nowe panie, sala, zabawki i otaczające dzieci mogą powodować przebodźcowanie. Jeśli istnieje taka możliwość dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, wtedy kiedy jeszcze dobrze się bawi i ma niedosyt, niż wtedy gdy z dużą niecierpliwością czeka na swojego rodzica. Pozostawia to pozytywny obraz przedszkola, wzbudza ciekawość i nienasycenie danym miejscem, co może zaowocować większą chęcią pójścia do przedszkola w dniu następnym. W innym przypadku można dziecku złożyć wiążące zobowiązanie w jakiej porze dnia zostanie odebrany i tego ustalenia się trzymać. Małe dzieci nie posługują się zegarkiem ale doskonale znają się na rytmie dnia w przedszkolu i potrafią zauważyć, że rodzica nie ma w ustalonym czasie.

              Drodzy Rodzice, kluczem do sukcesu jest wzajemne zaufanie w relacji Rodzic – Dziecko - Nauczyciel. Jedną z najważniejszych rzeczy, która ułatwi wszystkim adaptację jest otwarta komunikacja i wzajemny szacunek.

            • Zapraszamy na Tydzień Głosu w dniach 22-28 lipca 2024 roku

              Zaproszenia na jeden z tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, którym jest Tydzień Głosu w dniach 22-28 lipca 2024 roku (https://us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki/50-tygodni-w-miescie-nauki/#1703083888373-8e6b54f8-3520).

              Organizatorzy przewidzieli wydarzenia, konsultacje, warsztaty, wykłady i spotkania kierowane do nauczycieli, pedagogów szkolnych, uczniów oraz rodziców dzieci doświadczających utrudnieńw komunikacji, takich jak wady wymowy czy jąkanie). Wydarzenia są bezpłatnei na wysokim poziomie merytorycznym, wpisując się w misję upowszechniania wiedzy, dialogu i wsparcia społecznego.

              Szczegółowy program Tygodnia Głosuwkrótce pojawi się niebawem na stronie:https://program.miastonauki.pl/tydzien-glosu, ale już dziś chcemy zaanonsować ważne i pożyteczne edukacyjnie wydarzenia, na które zapraszamy osoby zainteresowane.

              W poniedziałek 22 LIPCA w godz. 16.00-18.30 w Kato Science Corner na Rynku w Katowicach odbędą się KONSULTACJE LOGOPEDYCZNE pod opieką wykwalifikowanych logopedek, na które zapraszamy zwłaszcza rodziców z dziećmi.

              Również 22 LIPCA w budynku spin PLACE przy ul. Bankowej 5 w Katowicach w godz. 17.00-19.00 logopedka mgr Aleksandra Boroń przeprowadzi WARSZTATY MINDFULNESS dla osób, które są zainteresowane tym, jak stres wpływa blokująco głos i jak sobie z tym radzić.

               We wtorek 23 LIPCA w godz. 16.00-18:00 na Wydziale Humanistycznym przy ul.Uniwersyteckiej 4 w Katowicach odbędzie się OTWARTE FORUM MŁODZIEŻY adresowane szczególnie dla uczniów szkół średnich - osób zainteresowanychstudiowaniem w przyszłości na Uniwersytecie Śląskim. Podczas spotkaniazostanie zorganizowane krótkie oprowadzenie po Wydziale Humanistycznym UŚ, a następnie członkinie Koła Naukowego Młodych Logopedów UŚ przekażą informacjena temat kształcenia logopedów na Uniwersytecie Śląskim, zaprezentują różne formy działalności studentów logopedii.

              Także 23 LIPCA w spinPLACE (ul. Bankowa 5, Katowice) w godz. 16.00-18.00 warsztaty pt. "JAK MÓWIĆ, BY NAS SŁUCHANO I ROZUMIANO?" poprowadzi dr AlicjaKabała - aktorka, logopedka i wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Warsztaty adresowane są do dziennikarzy, studentów dziennikarstwa i wszystkich zainteresowanych tematyką związaną z wystąpieniami publicznymi i pracą z mikrofonem.

              W środę 24 LIPCA w godz. 16.00-18.00 w Parku Boguckim i Domu Kultury Bogucice Zawodzie przy ul. Markiefki 44a Katowice odbędą się warsztaty "MÓJGŁOS, TWÓJ GŁOS, NASZ GŁOS - MATKI I CÓRKI W RELACJI" adresowane są do kobiet w różnym wieku - spotkanie w kobiecym kręgu matek i córek pokazujące kobietom, jak mogą czerpać z darów swojej kobiecej linii, jednocześnie mając świadomość swojej odrębności: własnego głosu, swoich poglądów, swojego ciała. Warsztaty poprowadzą: mgr Justyna Solecka-Głodek (pedagog specjalny,logopeda) i dr inż. Iga Kołodyńska (adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu).

              W czwartek 25 LIPCA w godz. 15.30-18.30 na Wydziale Humanistycznym przy ul.Uniwersyteckiej 4 (sala B.038) odbędzie się seminarium "POMÓŻMY DZIECIOM MÓWIĆ ŻYCZLIWYM GŁOSEM!". Spotkanie adresowane jest do nauczycieli, logopedów, pedagogów, psychologów, studentów oraz rodziców zainteresowanych tematyką edukacji antydyskryminacyjnej. W trakcie seminarium zainteresowani dowiedzą się więcej o potrzebie pracy nad kształtowaniem adekwatnych postaw wśród dzieci, wobec różnych form odmienności (np. jąkania, niepełnosprawności ruchowych, czy różnorodność kulturowej). Uczestnicy odbędą SZKOLENIE uprawniające do wdrażania programu InterACT w wybranych placówkach. W trakcie spotkania eksperci z różnych krajów, m.in.założycielka programu dr Mary Weidner oraz terapeutka dr Hana Laciková, opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z programem InterACT.

              Również w czwartek 25 LIPCA w godz. 16.00-19.00 na Wydziale Humanistycznym przy ul. Uniwersyteckiej 4 (B.1.36) odbędą się warsztaty dla dzieci InterACT "KAŻDY Z NAS JEST INNY, KAŻDY TAKI SAM - WSZYSCY MAMY PRAWO DO MÓWIENIA SWOIM GŁOSEM!". Warsztaty programu InterACT adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (od ok. 5 do 10 lat). InterACT jest toprogram edukacji antydyskryminacyjnej, profilaktyki logopedycznej. Celem programu jest kształtowanie adekwatnych postaw wobec różnych formnie pełnosprawności, a także zaburzeń w komunikowaniu się, w tym zmiana postaw społecznych wobec jąkania. Najważniejsze przesłanie programu brzmi:"Każdy z nas jest inny i każdy taki sam - każdy z nas jest wyjątkowy! Budujmy świat bezpieczny i przyjazny dla wszystkich dzieci". Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z dwoma filmami edukacyjnymi z udziałem kukiełek, wezmą udział w dyskusji na temat przedstawionych scenek oraz wykonają zadania w zeszycie ćwiczeń. Poprzez zabawę i przystępne treści dzieci dowiedzą się, jak adekwatnie reagować i skutecznie komunikować się z innymi. Na koniec przewidziana jest wystawa prac dzieci, wręczenie dyplomów i upominków.

              Także w czwartek 25 LIPCA w godz. 16.00-18.00 w budynku spinPLACE warsztatydla osób zainteresowanych rozwojem osobistym "TWARDOŚĆ PSYCHICZNA -POTRZEBUJESZ? DECYDUJESZ!" przeprowadzi dr Ewa Biłas-Pleszak, prof. UŚ.Uczestnicy będą mogli rozbudzić swoją świadomość oraz zdobyć zestawnarzędzi, które pozwolą im samodzielnie pracować nad osobowościowąodpornością, a także wziąć udział w ćwiczeniach, które przybliżą impodstawowe sposoby pracowania nad tym aspektem osobowości.

              W piątek 26 LIPCA w godz. 16.00-18.00 w budynku spinPLACE dr AgnieszkaPłusajska-Otto poprowadzi interaktywne warsztaty "DBAJ O SWÓJ GŁOS, DOCENIAJSWÓJ GŁOS!" adresowane do nauczycieli i mówców, uświadamiające, jak dbać onarząd głosu i jak przygotować ciało do pracy głosem, a także jak ćwiczyćoddech i aparat artykulacyjny. Dr Agnieszka Płusajska-Otto jest pedagożką, logopedką, trenerką emisji głosu i wystąpień publicznych, autorką książki"Podręcznik pracy głosem. Ćwiczenia i wskazówki dla osób występującychpublicznie" (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2022). Ma wieloletniedoświadczenie pracy ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej,Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego.

              W sobotę 27 lipca zapraszamy do spinPLACE (ul. Bankowa 5, Katowice) w godz.9.00-17.00 na międzynarodowe seminarium "Jąkanie i giełkot - wszyscy mają głos!", w którym udział wezmą przedstawiciele polskiego, irlandzkiego iniderlandzkiego ruchu samopomocy dla osób z jąkaniem i giełkotem. Seminarium jest adresowane do środowiska ludzi z jąkaniem, giełkotem i innymiutrudnieniami w komunikowaniu się, a także do logopedów, studentów,nauczycieli i rodziców dzieci jąkających się. Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film: "When I stutter / Kiedy się jąkam" (reż. John Gomez) i zapis filmowego spektaklu "Unspoken / Niewypowiedziane" (reż. Trudy Stewart) oraz wysłuchać wykładu dr Susanne Cook "Skuteczne wsparcie uczniów z jąkaniem igiełkotem - co powinni wiedzieć nauczyciele?" oraz wziąć udział w warsztacie Joeriego van Ormondta "Neuroróżnorodność: Kolejna fala emancypacji w jąkaniu". 

              W sobotę 27 lipca w godz. 9.00-14.00 w budynku spinPLACE gościć będzie także Żywa Biblioteka. W Żywej Bibliotece Tygodnia Głosu udział wezmą osoby reprezentujące grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia. Spotkanie ma przekonać odwiedzających, że jesteśmy różni, ale każdy ma prawo zabrać głos, być wysłuchanym i zrozumianym. Nasze Żywe Książki to m.in.Aktywna seniorka, Logopedka z doświadczeniem jąkania, Hindus, Osoba poruszająca się na wózku, Osoba transpłciowa, Osoba z doświadczeniem choroby alkoholowej, Głuchoniewidomy miłośnik Górnego Śląska. Spotkanie i rozmowy z Żywymi Książkami to szansa na kształtowanie postaw tolerancji, akceptacji, wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka i różnorodność, dialogu społecznego, poszanowania praw człowieka.

              Więcej na temat idei Żywej Biblioteki jako metody edukacji antydyskryminacyjnej można przeczytać na stronie: https://zywabibliotekapolska.pl/. W niedzielę 28 lipca w godz. 16:30-18:00 zapraszamy do Sali Koncertowej Śląskiej Akademii Muzycznej (ul. Zacisze 3) na recital prof. dr hab.Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej z akompaniamentem Dagmary Niedzieli. Najserdeczniej zapraszamy do spotkania z nami podczas Tygodnia Głosu!

              Zespół Uniwersystetu Śląskiego w Katowicach! 

               

            • DYŻUR WAKACYJNY 2024

              Dyżur wakacyjny – lipiec 2024

              Rodzice, którzy zapisali dzieci na dyżur wakacyjny proszeni są o złożenie w Przedszkolu wypełnionego porozumienia – druki do pobrania:

               

              3, 4, 5 - latki:

              Porozumienie_z_rodzicami_-_dyzur_wakacyjny_2024_3_4_5_l..pdf

               

              6-latki:

              Porozumienie_z_rodzicami_-_dyzur_wakacyjny_2024_6_l..pdf

               

              rodo(1).pdf

              Porozumienie należy dostarczyć nie później niż do 21 czerwca 2024 r. do godz. 15.00.

              Rodzice wnoszą opłatę za godziny i posiłki za cały miesiąc z góry7 dni przed rozpoczęciem dyżuru czyli do 23 czerwca 2024 r. Niedokonanie wpłaty w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją i skutkuje skreśleniem dziecka z listy dyżuru wakacyjnego.

              Do rejestracji czasu pobytu dziecka w przedszkolu w okresie dyżuru służy „Dąbrowska Karta Przedszkolaka”. Rodzice dzieci z innych przedszkoli niż Przedszkole nr 1 wnoszą kaucję, za wydanie 1 karty (10 zł), (maksymalnie 2 karty), którą należy uiścić przelewem nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem dyżuru wakacyjnego.

              Konto depozytowe przedszkola: 80 1560 1010 2148 1236 82 55 0004

              Tytuł przelewu- Kaucja za wydanie kart pobytu dziecka w przedszkolu Imię i nazwisko dziecka, nr macierzystego przedszkola

              OPŁATY

              za wyżywienie na konto: 53 1560 1010 2148 1236 8255 0005z dopiskiem:

              Imię i nazwisko dziecka oraz nr macierzystego przedszkolaopłata za lipiec 2024 r.

              2 posiłki – śniadanie i obiad – koszt 8 zł x 23 dni robocze = 184,00 zł

              3 posiłki – śniadanie, obiad i podwieczorek – koszt 10 zł x 23 dni robocze = 230,00 zł

              za pobyt dziecka na konto: 80 1560 0013 2123 6825 5000 0009 z dopiskiem:

              Imię i nazwisko dziecka nr macierzystego przedszkola

              Przykład wyliczenia opłaty za godziny pobytu dzieckaobecność od godz. 05.30-16.30 tj. 11godzin – 5 godzin bezpłatnych = 6 godzin płatnych x 23 dni = do zapłaty z góry 179,40

              koszt 1 godziny 1,30zł *23 dni = 29,90 zł

              koszt 2 godziny 1,30zł*23 dni = 59,80 zł

              koszt 3 godziny 1,30zł*23 dni = 89,70zł

              koszt 4 godziny 1,30zł*23 dni = 119,60 zł

              koszt 5 godziny 1,30zł*23 dni = 149,50 zł

              koszt 6 godziny 1,30zł*23 dni = 179,40 zł

              W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z Panią intendent w godzinach 9 do 13 nr telefonu: 32 262 40 20

               

            • Piknik Rodzinny – fotorelacja

               

              Piknik Rodzinny – fotorelacja.

              Był to niezwykły dzień pełen radości i zabawy dla całej Społeczność naszego Przedszkola. Wszyscy bawili się świetnie, a piknik był wspaniałą okazją, aby spędzić czas razem.

              Nie sposób wymienić wszystkich, którzy zaangażowali się i pomogli przy organizacji tego wspaniałego dnia. Dlatego DZIĘKUJEMY wszystkim którzy sprawili, że z twarzy dzieci tego dnia nie schodził uśmiech! Dziękujemy!

              Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia:

               

            • Festiwal Empatii

               

               

              Festiwal Empatii to wydarzenie, które ma na celu zwrócić uwagę na wykluczenie i stygmatyzację społeczną na wielu płaszczyznach. Festiwal odbędzie się na terenie Fabryki Pełnej Życia 8 czerwca 2024 r.

               

              8 czerwca zapraszamy do trzech stref:

               

              1 strefa – strefa Żywych Książek i warsztatów. To strefa, w której odbywają się spotkania z żywymi książkami, czyli z osobami, które z jakichś powodów są/były wykluczone społecznie lub stygmatyzowane społecznie – to jedyna niepowtarzalna możliwość być tak blisko problemu innego człowieka i poczuć go „na własnej skórze”. Jest to także strefa edukacyjna, ponieważ mieścić się tu będą również warsztaty poruszające temat przeciwdziałania radykalizacji. (strefa czynna w godzinach 12:00-17:00)

               

              2 strefa – strefa organizacji. To w tej strefie można spotkać się z kilkunastoma podmiotami, które w różny sposób działają na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom społecznym np. ze względu na płeć, orientację seksualną, narodowość, niepełnosprawność lub wiele innych elementów będących w naszym społeczeństwie przesłanką do dyskryminacji. (Strefa czynna w godzinach 12:00-17:00)

               

              3 strefa – strefa koncertowo-widowiskowa – to strefa rozrywkowa festiwalu, która dostarczy uczestnikom niezapomnianych emocji! (Strefa czynna w godzinach 12:00-20:00)

               

              Zapraszamy grupy szkolne do wzięcia udziału w Festiwalu Empatii w dwóch pierwszych panelach:

               

              12:00 “Każdy kij ma dwa końce - o empatycznych relacjach w społeczeństwie opowiedzą rodzice osób ze szczególnymi potrzebami”  - Magdalena Koperczak, Magdalena Kowalska, Karolina Pączkowska

               

              13:00 “Szanuję Ciebie i Siebie” 

              warsztat prowadzony przez zespół ds. dialogu międzykulturowego i przeciwdziałania radykalizacji.

               

              Chętnych zapraszamy również na pozostałe panele:

               

              14:00 “Budujemy mosty: solidarni z uchodźcami - poznaj wyzwania stojące przed uchodźcami z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości” 

              warsztat organizowany przez przedstawicieli Biura Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

               

              15:00 “Odporność psychiczna - w “tyglu Kulturowym”. Czy empatii można się nauczyć? 

              Rozmawiamy z psychologiem o zmianach społecznych i kulturowych i czy jest w nich miejsce na empatię.” - Lidia Zdanowska i Aleksandra Kudła.

               

              16:00 “Niepełnosprawność - poznaj, zrozum, zaakceptuj” 

              warsztat organizowany przez Biuro ds. osób z niepełnosprawnością Akademii WSB

               

              Szczegółowy harmonogram w załączniku.

            • Old Park Primary School

              Listy tradycyjne powoli odchodzą w niepamięć, lecz w roku szkolnym 2023/2024 grupy: Biedronki oraz Motylki miały okazję współpracować z Panią Martyną – nauczycielką z Old Park Primary School. Podczas wspólnego pisania listów nasze dzieci przedstawiły uczniom z 5L swoje przedszkole, a także zwyczaje panujące w naszej placówce. Opisaliśmy nasz kraj – Polskę. W tym: nasze symbole narodowe oraz najważniejsze święta obchodzone w Polsce (Święto Niepodległości - 11 Listopada, mikołajki, święta bożego narodzenia, święta wielkanocne, święta majowe), a także miejsca warte zwiedzenia. W listach przedstawiliśmy uczniom propozycje tradycyjnych zabaw, które towarzyszą nam na co dzień w przedszkolu.

              Dzięki wzajemnej wymianie listów oraz wymianie kartek, dzieci miały okazję poznać zwyczaje oraz tradycje panujące w Wielkiej Brytanii. Dzieci poznały kraj jakim jest Wielka Brytania: jej położenie geograficzne, flagę, króla Anglii, interesujące miejsca do zwiedzania.  Dzieci dzieliły się wiedzą oraz własnymi doświadczeniami związanymi z tradycjami Bożego Narodzenia oraz świąt Wielkanocnych w Polsce.  Dodatkowo uczniowie 5L opisali przykłady tego, jak wygląda ich życie i nauka w Wielkiej Brytanii.

            • ZEBRANIE Z RODZICAMI- 3.06.2024

              ZAPRASZAMY 03.06.2024

              16:00 PRELEKCJA Z PANIĄ Z PPP DLA MLODSZEJ GRUPY:

              ZAJĄCZKI, BIEDRONKI, SŁONECZKA, PSZCZÓŁKI

              PT.,,ZNACZENIE ZABAW W ROZWOJU DZIECI".

               

              16:45 ZABRANIE WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI GRUPY:

              ZAJĄCZKI, BIEDRONKI, SŁONECZKA, PSZCZÓŁKI
               

              16:45 PRELEKCJA Z PANIĄ Z PPP DLA STARSZEJ GRUPY:

              MOTYLKI I STOKROTKI

              PT.,RADZENIE SOBIE ZE ZŁOŚCIĄ I AGRESJĄ U DZIECI"